Jak czyści się plisy

plisy

Plisy – niewątpliwie najchętniej kupowany element dekoracji okien, cieszący się dziś wielką popularnością wśród większości klientów. Żaluzje plisowane– co trzeba wiedzieć o sposobach ich konserwacji i zalecanych metodach czyszczenia? Jakie środki można do nich bezpiecznie stosować i jak prawidłowo suszyć rolety plisowane, aby cieszyć się ich ładnym wyglądem przez jak najdłuższy czas? Każde z tych pytań jest bardzo ważne i należy poświęcić mu odpowiednio wiele czasu. Plisy z uwagi na swoją budowę, nie mogą być prane chemicznie, a także nie wolno ich prać w pralkach automatycznych, z uwagi na fakt że będą mogły ulec trwałym odkształceniom.

Jak zatem je czyści plisy, by były idealnie czyste, pachnące i nie groziła im utrata fasonu? Metoda jest bardzo prosta. Należy do czyszczenia stosować roztwór delikatnego mydła, który na plisy nanosimy za pomocą rozpylacza. Kiedy żaluzje plisowane zostaną zwilżone, należy je delikatnie przecierać za pomocą miękkiej i czystej szmatki, wciągając w nią cały brud, który może się znajdować na ich powierzchni. Podczas czyszczenia trzeba pamiętać o regularnym płukaniu szmatki, aby starego brudu nie rozmazywać na roletach.

Plisy na wymiar

Po wyczyszczeniu plisów, należy je pozostawić rozwiniętymi do całkowitego wyschnięcia. Nie należy jednak tego robić w pełnym słońcu, z uwagi na możliwość powstawania zacieków i nierównomierne schnięcie. Zamiast tego, odpowiednimi warunkami do schnięcia rolet jest pozostawienie ich w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Z jaką regularnością należy czyścić plisy? To zależy od stanu, w jakim się znajdują. Oczywiście, zabrudzenia są najmocniej widoczne na plisach w kolorach jasnych. W przypadku ciemnych plisów, można stosować odkurzanie, które również jest skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, jakie się na nich znajdują. Plisy staną się dzięki temu łatwiejsze do czyszczenia na mokro, a także nie będą się pyliły, jeśli będzie je przedmuchiwał wiatr. Zimą rolety plisowane są bardziej narażone na zanieczyszczenia, z uwagi na ciepłe grzejniki pod parapetami i cyrkulacje powietrza wraz z kurzem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *